17 Ocak 2016 Pazar

Tesettürlü bayanlar için saç bakımı
     Herkes bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak ister. Bunun için en önemli şey saç derisinin hava almasıdır. Tesettürlü bayanlarda saçın gün boyu bone içinde havasız ve bağlı kalması bazı olumsuz sonuçlar meydana getirir. Saç derisinin havasız kalması saçta yağlanma, dökülme, kepek, kaşıntı gibi sorunlara sebep olur. Alacağımız birkaç önlem ile olumsuz etkileri ortadan kaldırabiliriz.
   
   - Öncelikle bone için topuz yaparken saçı çok sıkı bağlamayın. Bu saçınızı yıprattığı gibi dökülmelere de sebep olur.
   
   - Gün içerisinde toplu kalan saçı evdeyken açık bırakın. Bağlamaya alıştığımız için bu biraz zor geliyor ama saçımızın nefes almaya ihtiyacı var.
  
   - Saçlar taranmalı. Tarama işlemi yapılırken nazikçe davranılmalıdır. Saçlar karışık ve zor açılıyorsa saç kremi kullanılabilir.  Saç tarama kan dolaşımını harekete geçirdiği için önemlidir.
   
   - Çok sıcak su ile saçlar yıkanmamalı. Duş sonrası uzun süre ve çok ısıyla saçlar kurutulmamalıdır. Bu saçın nemini kaybetmesine sebep olur.

   Saç derisinin hava almasını sağlamak için karbonat maskesi tavsiye edilmektedir. Maskeyi paylaşıp yazıma son vereyim. Herkese sağlıklı saçlar diliyorum :) 

KARBONAT MASKESİ
Saçların hava almasını, gözeneklerin açılmasını ve saç hücrelerinin yeniden canlanmasını sağlayabilmek adına 1 çorba kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı içme suyu ile karıştırılır ve saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yaparak sürülür. Yapılan maskelerin saç köklerine daha iyi enjekte edilebilmesi için saçların nemli bir havlu veya streç film ile sarılması gerekir. Yapılan karbonat maskesi saçta 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yazı hakkında olumlu - olumsuz görüşlerinizi belirtirseniz çok seviniriz :)